MUDr. Petr Martinka

specialista na ortopedii a traumatologii pohybového aparátu

VOLEJTE: ambulance +420 558 339 518 ,sestra +420 608 410 119   
+420 608 400 181   
Pro slovenské klienty: tel. +420 608 400 181  
Těšíme se na Vaše zavolání, v případě nedostupnosti nechte nám, prosím, vzkaz   
e-mail : info@ortopedievendryne.cz  

Syndrom "zamrzlého
ramene"
Tenisový loket Achillova šlacha Ostruha patní kosti Léčba

Diagnostika ostruhy patní kosti

Většinou nám postačí prostý rentgenový snímek paty. Na tomto snímku pak v oblasti plosky anebo v oblasti přípoje Achillovy šlachy vidíme drobný kostní zobáček - samotnou ostruhu patní kosti.

Léčba ostruhy patní kosti obecně

Léčba u ostruhy patní kosti je opředena množstvím pověr a většina pacientů zprvu vyzkouší osvědčené recepty - jako jsou obklady zelnými listy, kyšku a roztoky kostivalu lékařského. Po selhání osvědčených metod pak pacient navštíví odborného lékaře, který mu na začátek předepíše protizánětlivou mast a pošle jej na rehabilitaci. Při přetrvávání potíží pak lékař zahájí aplikaci kortikoidu přímo do paty anebo odešle pacienta k ozáření rentgenem. Tento proces se s různě dlouhými intervaly opakuje.

Léčba ostruhy patní kosti na našem pracovišti

Na léčbu pacientů, kteří trpí ostruhou patní kosti se u nás specializujeme již dlouhodobě. Léčbu u nás zahajujeme podrobným rozborem předchorobí a dosavadní terapií. U lehčích forem pak doporučujeme pacientům obvykle rehabilitaci, tj. laser a ultrazvuk a dále pacienta vybavujeme individuálně zhotovenými ortopedickými vložkami. Bohužel většinu našich klientů tvoří pacienti, u kterých již proběhla kompletní léčba a to včetně aplikací kortikoidu a ozářek, mnohdy opakovaně a bez léčebného efektu. Těmto pacientům je navržena   léčba akustickou rázovou vlnou.

Ozářky našim pacientům nedoporučujeme pro jejich možné vedlejší účinky !!! Ostruhu patní kosti operujeme pouze v případech, kdy došlo k jejímu odlomení při úrazu patní krajiny. U lehčích forem ostruhy patní kosti vystačíme s lokální aplikaci protizánětlivých krémů, komplexní rehabilitací a důsledným používáním ortopedických vložek. Nutná je pak i úprava životosprávy a redukce nadváhy. V těžších případech přistupujeme k aplikaci akustické rázové vlny. Tuto jsme v případě ostruhy patní kosti použili od roku 2004 do konce roku 2010 ve 632 případech. Ve většině případů se jednalo o pacienty, kteří již v minulosti absolvovali kortikoterapii nebo ozářky, někteří i obojí a to i opakovaně! Aplikace byla prováděna v lokální anestezii Marcainem a jednorázově. Po ošetření byl pacientům doporučen 48 hodinový klidový režim, led a antiedematikum ve spreji, pak povolena zátěž do bolestivost , sport po 3-4 týdnech.

Ostruha patní kosti

Bolí vás pata? Píchá vás uprostřed paty nebo na její zadní straně při každém kroku? Bolí vás pata po zátěži a to i v noci? Máte problém se pro bolestivost paty ráno rozejít? Pak patříte k množství pacientů, kteří trpí onemocněním zvaným ostruha patní kosti!

 

Příčiny ostruhy patní kosti.

Ostruha patní kosti trápí lidi používající nesprávnou obuv, dále ty, kteří patu trvale přetěžují ať již dlouhodobým stáním anebo při sportu. Ostruha patní kosti může být pozůstatek poranění paty a taktéž součástí skupiny revmatických chorob.

 

Příznaky ostruhy patní kosti

K nejčastějším příznakům ostruhy patní kosti patří bodavá bolestivost v patní krajině, která se objevuje při nášlapu a mnohdy i při pouhém doteku paty a je lokalizována vprostřed paty, může vystřelovat do plosky. Dále se může objevit zarudnutí paty, otok a později i různé nárůstky v oblasti úponu Achillovy šlachy.

Hodnocení

Hodnocení: V 574 případech došlo po aplikaci akustické rázové vlny k úplnému vyléčení po první aplikaci a pacienti bolestivost nepociťují vůbec nebo na okrajích paty po extremní zátěži, tato odeznívá v klidu. Ve 22 případech jsme pro přetrvávání silné bolestivosti po půl roce opakovali aplikaci rázové vlny, z čehož 11 pacientů je zcela vyléčeno a u 3 došlo ke zlepšení pouze částečnému .U těchto jsme provedli kontrolní RTG, konstatovali odlomení patní ostruhy, v lokální anestezii jsme provedli její exstirpaci a jsou nyní bez obtíží. Při rentgenologických kontrolách našich pacientů jsme ve většině případů konstatovali výraznou redukci ostruhy patní kosti a vždy změnu struktury, v několika případech pak i úplné vymizení ostruhy. Nošení měkkých podpatěnek doporučujeme trvale, taktéž pečlivý výběr sportovní obuvi. 36 pacientů neabsolvovalo následnou kontrolu, proto je do hodnocení nezahrnujeme.

Závěrem

Ostruha patní kosti je onemocnění časté a obtížně reagující na klasickou léčbu. Potíže bývají lékaři často bagatelizovány a výsledky operační léčby velmi diskutabilní. Proto je nutné zvolit léčbu účinnou, radikální a včasnou. Aplikace akustické rázové vlny je doposud jedinou léčbou ostruhy patní kosti, která neodstraňuje pouze příznaky nemoci, ale i její příčinu. Navíc léčí i pacienty, u nichž dosavadní léčba klasickými prostředky neměla efekt. S dosavadními výsledky léčby ostruhy patní kosti jsme spokojeni, neboť odpovídají zkušenostem ze zahraničních pracovišť, která se léčbou rázovou vlnou zabývají.