MUDr. Petr Martinka

specialista na ortopedii a traumatologii pohybového aparátu

VOLEJTE: ambulance +420 558 339 518 ,sestra +420 608 410 119   
+420 608 400 181   
Pro slovenské klienty: tel. +420 608 400 181  
Těšíme se na Vaše zavolání, v případě nedostupnosti nechte nám, prosím, vzkaz   
e-mail : info@ortopedievendryne.cz  

Syndrom "zamrzlého
ramene"
Tenisový loket Achillova šlacha Ostruha patní kosti Léčba

Terapie bolestivého ramene

Terapie bolestivého ramene začíná rentgenem a taktéž sonografickým vyšetřením, které nám odhalí lokalizaci zdroje obtíží. Poté zvykle následuje série obstřiků kortikosteroidem a rehabilitace, doplněno o léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Pokud po této léčbě nedochází k úlevě je pacient obvykle směřován k artroskopické operaci.

 

Ambulantní řešení tohoto problému

Na našem pracovišti nabízíme alternativu k operačnímu řešení a to aplikaci rázové vlny. Tato se provádí ambulantně jednorázově v lokálním znecitlivění. V případě těžkých stavů s prakticky vymizelým pohybem v ramenním kloubu se zákrok provádí rovněž stejným způsobem ambulantně.

 

Syndrom zamrzlého ramene

(impingement syndrom,freesing schoulder syndrom)

Je častým onemocněním postihujícím ramenní kloub. Přetěžování , úraz či revmatické onemocnění způsobí záně, který se projevuje prudkou bolestivostí ramene vznikající při každém pohybu , poté i v klidu a v noci .Pokud v této akutní fázi nedojde k dostatečně radikálnímu zásahu stav přechází do stadia chronického , jehož důsledkem je znehybnění ramene-zamrznutí.

 

Hodnoceníi

Aplikaci akustické rázové vlny jsme u pacientů s diagnózou "syndromu zamrzlého ramene" provedli od r. 2005 v 166 případech, z toho 32 pacientů již podstoupilo předchozí artroskopickou operaci.

Závěrem

Výsledky terapie jsou velmi uspokojivé.V 152 případech došlo po prvním ošetření k ústupu bolestivosti a obnovení plného rozsahu pohybu. U 4 pacientů bylo nutno ošetření opakovat, u 2 došlo k vyléčení. Nutno dodat, že k úpravě stavu dochází pozvolna a to v průběhu měsíců. Je s podivem, že nejdříve dochází k obnově rozsahu pohybu, následně pak odeznívá bolestivost. Po ošetření je nutná cílená rehabilitace a u těžších stavů se rehabilitace provádí i při lázeňském pobytu. V případě postižení ramenního kloubu je velmi důležitý časový faktor, kdy délka úplného vyloučení je zcela vždy přímo úměrná trvání onemocnění!